Przetacznik ziele 50g Zobacz większe

Przetacznik ziele 50g

Ocena 
mpn503

4,90zł brutto

Ziele przetacznika w postaci naparów wykorzystuje się w zaburzeniach trawiennych i metabolicznych, schorzeniach skórnych, chorobie wrzodowej żołądka. Zewnętrznie stosuje się go do przemywania i okładów w schorzeniach skóry, trudno gojących się ranach, wysypkach, do kąpieli przy świądzie skóry.

 

Więcej szczegółów

Udostępnij

Składniki:
Ziele przetacznika 100% .

Jest to bylina z rodziny Trędownikowatych (Scrophulariaceae), występująca w całej Europie i częściowo na Syberii. W Polsce pospolita na niżu na łąkach, pastwiskach, w rzadkich lasach, zawsze na glebach dostatecznie wilgotnych.

Podstawowe  związki  czynne. Ziele przetacznika zawiera glikozydy irydoidowe, głównie aukubinę, ponadto mannitol, β-sytosterol, fenolokwasy, garbniki, flawonoidy, saponiny, gory- cze i sole mineralne.

Działanie. Najbardziej dostrzegalne jest łagodne działanie wykrztuśne ziela przetacznika, przypisywane saponinom, słabsze jednak od innych surowców z tej grupy. Wyciągi z ziela nieznacznie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego z uwagi na zawarte w nich niewielkie ilości goryczy. Usprawniają trawienie i przyswajanie pokarmów, a fenolokwasy i garbniki działa-ją także zapierające i przeciwbakteryjnie. Ponadto wyciągi te zwiększają nieco wydalanie moczu i potu oraz ułatwiają usuwaniewraz z nimi produktów przemiany materii. Odwary z przetacznika przyspieszają gojenie ran i regenerację uszkodzonego naskórka ze względu na własności lekko ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne, zbliżone do działania babki lancetowatej.

Działania niepożądane. Przetwory z przetacznika stosowane w zalecanych dawkach leczniczych nie wywierają działania szkodliwego.

Zastosowanie. Przetwory z przetacznika służą przede wszystkim jako środek wykrztuśny w suchym kaszlu i chrypce, najczęściej w połączeniu z podobnie działającymi surowcami. Stosu- je się również w przewlekłych, ale niezbyt nasilonych zaburzeniach trawiennych, wyrażających się brakiem apetytu, bólem brzucha, wzdęciem, nieregularnymi wypróżnieniami oraz nieostatecznym  przyswajaniem  pokarmów.  Zalecane  we  wrzodzie  żołądka.  Ponadto  w  mało nasilonej  niewydolności  nerek  oraz  dolegliwościach  skórnych  jako  środek  ogólnie odtruwający. Zewnętrznie odwary z ziela stosuje się do obmywania trudno gojących się ran, owrzodzeń, swędzących wysypek i liszajów, również do okładów na oparzenia I i II stopnia, a ponadto do irygacji w upławach oraz do obmywań w świądzie sromu, płukania jamy ustnej i do kąpieli. Niekiedy używane do wcierań w bólach gośćcowych.

Przetwory.

Odwar z ziela przetacznika: 1 łyżkę ziela zalać 1 szklanką wody zimnej. Ogrzać do wrzenia i gotować łagodnie pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki przed posiłkami jako lek żołądkowy, poprawiający trawienie i przemianę materii.

Odwar wykrztuśny z przetacznika: zmieszać 50 g ziela przetacznika i 20 g korzenia pierwiosnka. Zalać 1 łyżkę mieszanki 1 szklanką wody zimnej i ogrzać do wrzenia. Gotować ła- godnie 5 min pod przykryciem. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 2-3 łyżki co 2-3 godz. po jedzeniu jako środek wykrztuśny w suchym kaszlu, chrypce i nieżycie oskrzeli.

Odwar o działaniu moczopędnym z przetacznika: zmieszać po 25 g ziela przetacznika i ziela nawłoci. Zalać 1 łyżkę mieszanki 11/2 szklanki wody zimnej. Ogrzać do wrzenia i gotować ła- godnie pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1/2-2/3 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek moczopędny, poprawiający przemianę materii i łagodzący dolegliwości  skórne.  Ten  sam  odwar  można  stosować  zewnętrznie do płukania  jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych i anginie, również do okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia.

Opakowanie: 50 g

Moja Zielarnia w Poznaniu oferuje naturalne preparaty i mieszankami ziołowe - zapraszamy!

Bądź pierwszym który napisze opinię!

Napisz opinię
Przetacznik ziele 50g

Przetacznik ziele 50g

Ziele przetacznika w postaci naparów wykorzystuje się w zaburzeniach trawiennych i metabolicznych, schorzeniach skórnych, chorobie wrzodowej żołądka. Zewnętrznie stosuje się go do przemywania i okładów w schorzeniach skóry, trudno gojących się ranach, wysypkach, do kąpieli przy świądzie skóry.

 

30 innych produktów w tej samej kategorii: